A modern idők szelei átfújták az óceánon a japán kultúra különböző elemeit, ezek közül főleg a harcművészetek, a gasztronómia, és a filmművészet örvend kiemelkedő népszerűségnek Európában. Az anime-kultúráról nem is beszélve. Azonban Japán kulturális hagyományainak csak egy egészen kicsinyke szeletét ismerheti meg az, aki csupán ezekre az ismeretekre támaszkodik, és/vagy megelégszik ennyivel.
Japánban sok ünnep kínai gyökerekig nyúlik vissza, ám azok elég jelentős változáson mentek keresztül ahhoz, hogy önálló, egyedi részét alkossák a japán kultúrának. Néha már csupán az ünnep neve és dátuma jelzi a kínai behatást.
A Japán kultúrának természetesen vannak saját hagyományai is, sőt, szinte
lehetetlen olyan időben odautazni, amikor éppen nincsen fesztivál. Japán elnyugatiasodott területein 1873 óta nem a kínai újévet ünneplik, hanem ahogy a világ elég nagy részén január 1-re esik az újév első napja.
Japán nagyobb kínai negyedeiben Yokohama-ban és Nagasakiban például a lámpás fesztivál idején a kínai hagyomány szerint ünnepelik az újévet, ami a tavasz kezdetének ünnepe is egyben. Ilyenkor a templomok, szentélyek körül zajlanak az úgynevezett matsuri-k, ezek közül is a három legnagyobb fesztivál a Gion matsuri Kyoto-ban, a Tenjin matsuri Osaka-ban és a Kanda matsuri Sanno-ban. rendkívül népszerűek az ún. hanabi (tüzijáték) fesztiválok is. A Sapporo azaz a hó ünnepe 1950 óta létezik Japánban, kezdetben a fesztivál idején az iskolások hószobrokat építettek az Odori parkban.
Kovács Rhewa Andrea