Előfordulhat, hogy kellemetlen tünetekkel szembesülünk, számunkra érthetetlen módon rosszul érezzük magunkat és nem értjük, hogy mitől alakult ki ez az állapotunk. Meglehet, hogy ez túlzott kreatinin szintet jelent, ami számos helyzet következében alakulhat ki. Ez tulajdonképpen az izomösszehúzódáshoz szükséges fehérjemolekula, ami legfőképpen a vesében, a hasnyálmirigyben és a májban szintetizálódik, majd a vérárammal a vázizmokba kerül, majd ott raktározódik.
Pontosan mi a kreatinin?
A kreatin bomlási terméke, ami a fizikai aktivitások során szabadul fel. Az egészséges vesék kiszűrik ezt az anyagot a vérből, így az távozik a szervezetből a vizelettel együtt. A normál szintje kortól, nemtől, testtömegtől és hidratáltságtól függ. Általában a normális tartomány fölött van a sportolók kreatinin szintje is, a kemény edzések hatására. Felnőtt nők esetében 05-1,1 mg/dl, férfiaknál pedig a 0,6-1,2 mg/dl. Mivel az idősebb emberek kevesebb izomzattal rendelkeznek, ezért náluk ez a szint alacsonyabb. Viszont a 3-18 év közötti gyermekek esetében a normál kreatinin szint 05-1,00, a 3 év alattiaknál 0,3-0,7 mg/dl. Ezen fehérjemolekula magas szintje a fokozott fizikai igénybevétel jele lehet.
Mik lehetnek a kiváltó okok?
Idetartoznak a különféle egészségügyi állapotok, közöttük a krónikus vesebetegség. Voltaképpen minden olyan egészségi probléma, ami gyengíti a veseműködést, megemelheti ezt a szintet. A magas kreatinin szint akkor is megmutatja kellemetlen szimptómáit, ha valaki túl keveset iszik, mert a kiszáradás következtében a vizelet a vesékben koncentrálódik, ami megnehezíti az anyag kiválasztását a szervezetből. Az okok között található továbbá a magas vérnyomás, ami károsíthatja az ereket, ez keringési elégtelenséget eredményez.
A terhességi toxémia, a krónikus vesefertőzés, a diabéteszes ketoacidózis szintén, de ide lehet sorolni a drogokat, egyes gyógyszereket és az alkoholizmust is. Kiválthatja hirtelen sokk, túlzott vérveszteség, autoimmun rendellenességek, húgyúti fertőzések, rendellenes izom-lebomlás, pajzsmirigy-alulműködés, köszvény, elzáródott húgyutak, szívelégtelenség, daganatok, szifilisz, HIV-fertőzés, hepatitis B és C, valamint a diabéteszes mellitus. Feltétlenül kezelni kell a problémát, mert a kóros kreatinin szint utalhat vese- vagy prosztatarákra is. Természetesen, a magas fehérjemolekula szint még nem azt jelenti, hogy valaki rákos. A rák betegség nem ezzel az anyaggal függ össze, sokkal inkább a vesebetegséggel. Ezért figyeljünk a tünetekre!
Teendők túlzott kreatinin szintnél
Ahhoz, hogy idejében tudjuk elkezdeni a kezelést, fel kell ismernünk a tüneteket, amelyekről gyakran nem gondolnánk, hogy ezt a problémát jelzik. A magas kreatinin szint okozhat emelkedett vérnyomást, mentális zavartságot, gyengeséget, izomgörcsöket, kiszáradást, mellkasi fájdalmakat, hányingert, hányást, légszomjat. Azt is a szimptómák közé lehet sorolni, ha változások állnak be a vizelés gyakoriságában, illetve, ha duzzanatot vagy ödémát észlelünk a végtagokban.
Mit tehetünk az emelkedett kreatinin szint ellen, hogyan kezeljük?
Először tanácsos mindent megtennünk a veséink egészsége érdekében, korlátozzuk a fehérjebevitelt, valamint csökkentsük a fizikai megterhelést. Ajánlott mérsékelni a sófogyasztást is, mert a túlzott sóbevitel a magas vérnyomás egyik fő oka, ez pedig veseproblémákhoz vezethet. Vigyázat, mert a feldolgozott élelmiszerek általában tele vannak adalékanyagokkal, nátriummal és káros anyagokkal!
Készítsük az ételeinket friss alapanyagokból, ha lehetőségünk van erre, akkor a saját kertünkben termesztett zöldségek, gyümölcsök felhasználásával! Nagyon fontos, hogy hidratáltak maradjunk, ezért ajánlott napi 2 liter folyadékot fogyasztanunk, a legjobb a tiszta víz. A vese egészségét javíthatja a fogyás és csökkentheti a kreatinin szintet, azonban túlzott koplalással éppen az ellenkezőjét érjük el. Remek opció a rostban gazdag étrend, mert ez jót tesz a vesének, illetve célszerű kerülni a dohányzást.
Természetes gyógymódok is a probléma ellen
Például a zöldtea jótékony hatással lehet a vesebetegségekre és a kreatinin szintre. Javasolt egyéb gyógyteák fogyasztása is, mint a kamilla, csalán, pitypanggyökér és ginzeng. Tudósok kimutatták a fahéjról is, hogy képes redukálni ennek a fehérjemolekulának a mennyiségét a szervezetben. Mivel a vesekő képződés is megemelheti ezt a szintet, ezért ajánlott az almaecet fogyasztása, ami csökkentheti a rizikót. A gyömbér segíthet megvédeni a veséket a károsodástól és sérülésektől, csökkentheti a kreatinin szintet a szervezetben.
Teszi ezt annak köszönhetően, hogy flavonoidokat és etanolt tartalmaz, amelyek antioxidáns és gyulladáscsökkentő jelleggel bírnak. Vagyis természetes úton is sokat lehet tenni a túlzott kreatinin szint ellen, csak meg kell találni a megfelelő módját. Erről sokat olvashatunk az osimagnesium.hu weboldalon, ahol ugyanakkor megismerhetünk és megvásárolhatunk különböző természetes készítményeket is. Célravezető natúr készítményeket használni a bajainkra és nem gyógyszerrel kezdeni.