Bár nem lehet tudni, hogy mi lesz évtizedek múlva, még azt sem, hogy holnap mi fog történni, mégis érdemes valahogyan bebiztosítanunk magunkat azokra az időkre, amikor már nem leszünk aktívak. A mostani nyugdíjrendszer egyelőre működik, de a közgazdászokat világszerte foglalkoztatja, hogy miként tartható fent a jelenlegi, viszonylag válságos helyzetű szisztéma. Több forrás szerint is lehetséges, hogy már 2050 előtt emelkedhet a magyar nyugdíjkorhatár.
Egy OECD-jelentés azt mutatja, hogy Magyarországnak 7 évvel kellene megemelnie 2050-ig a nyugdíjkorhatárt annak érdekében, hogy a mostani nyugdíjrendszer ne omoljon össze. Ez azt jelentené, hogy az emberek 72 évesen vonulhatnának öregségi ellátásba. Ily módon érnék el azt, hogy a nyugdíjasok aktívakhoz viszonyított aránya ne haladja meg a mostani 28%-ot 30 év múlva sem. Más országok sem úszhatják meg a korhatáremelést, de az minket nem vigasztal.
Németországban például 8, az Egyesült Államokban 7, Ausztriában 9, Dél-Koreában 15 évvel kellene megemelni a korhatárt. Persze nem biztos, hogy ennyi évvel fel is emelik a korhatárt, ugyanis hasonló hatást érhetnek el azzal is, ha növelik a fizetendő nyugdíjjárulék mértékét, esetleg csökkentik az időskori juttatások összegét. De lényegében csökkenteniük sem kell, elég, ha hagyják elinflálódni az idősek járulékait. Jelenleg Magyarországon a helyettesítési ráta, azaz a nyugdíjak fizetésekhez viszonyított aránya 70% körüli, viszont 2050-re körülbelül 40-50%-ra csökkenhet.
Könnyen kivitelezhető, mert viszonylag láthatatlan és így nem ütközik az emberek ellenállásába. Tehát egyáltalán nincsenek virágos kilátások azokra az évekre, amikor a mai fiatalok nyugdíjba vonulnak majd, ezért célszerű például nyugdíjbiztosítást kötniük. Ez egy kiváló előtakarékossági forma, amivel biztosíthatják az anyagi helyzetüket nyugdíjas korukra. Ki tudja, hogy mekkora járulékra számíthatnak majd az államtól? Egy biztos, nem fognak dúskálni a pénzben, ha csak arra számítanak. Ezért érdemes már most kiegészíteni azt.