A téli gumik nem múzeumi tárgyak, arra valók, hogy használják őket!
Ahogy a hideg idő beálltával előkerülnek a sapkák és a kesztyűk, úgy kell beszerezni és felszerelni a téligumikat is, autónk megfelelő működése és a biztonságos közlekedési viszonyok megteremtése érdekében.
Közeleg a tél, ami bizony együtt jár a hideggel, a hóval és a sáros, latyakos utakkal, ami jelentősen megnöveli a csúszásveszélyt, így fokozott óvatossággal kell vezetnünk.
A téligumi életeket menthet – ez köztudott tény, mégis sokan vannak, akik – főleg az anyagiak miatt – nyári gumikkal próbálják meg átvészelni a telet. Ez felelőtlenség, hiszen ezzel nem csak a saját, hanem a közlekedés más résztvevőinek a biztonságát is veszélyeztetjük.
A legtöbb szakember szerint már 7 Celsius-fok alatt érdemes felszerelni a téli gumit, ugyanis ilyen hőmérsékleten már gondok adódhatnak a nyári gumikkal: a felületük megkeményedik, elvesztik rugalmasságukat, tapadó képességüket.
A téli gumik ezzel szemben úgy vannak kialakítva, hogy az alapanyagukban található speciális szilikátnak köszönhetően megőrizzék rugalmasságukat. Bizonyára mindannyian tapasztaltuk már, hogy a téli gumival a fékút akár a felére is csökkenhet a havas úton, köszönhetően annak, hogy a futófelületet korom- és kovasavadalékokkal látják el.
Nagy különbség van a nyári és a téli gumik között a barázdák mélységét illetően is. A téli gumik esetében ennek minimum négy milliméter nagyságúnak kell lennie, ez biztosítja többek között azt, hogy a havas úton könnyebben lehessen megkapaszkodni elinduláskor, illetve haladáskor.
A hólánc használata további biztonságot nyújthat, ezt azonban csak akkor használjuk, ha havas úton közlekedünk, mert száraz úton sérülhet a gumi és a hólánc is.